REBID

Mały majsterkowicz

W poprzednim artykule pojawił się termin „karty przygwożdżonej”, więc spieszę z wytłumaczeniem, co to jest za karta i co możemy z nią zrobić.

Karta przedwcześnie odsłonięta przez obrońcę staje się kartą przygwożdżoną. Nie można przygwoździć karty rozgrywającemu ani dziadkowi.

Karta przedwcześnie odsłonięta, to może być karta, która wypadnie nam z ręki. Z kartą przedwcześnie odsłoniętą mamy też do czynienia wtedy, gdy podczas zagrywania pokażemy 2 karty albo w sytuacji, gdy lewę zabrał partner, a my zamiast niego zagrywamy w kolejnej. O każdym takim fakcie należy niezwłocznie powiadomić sędziego i wówczas zacznie się zabawa 😉

Karta przygwożdżona leży cały czas na stole przed graczem do którego należy, aż do momentu wydania sprostowania.

Karty przygwożdżone dzielimy na:

  1. podrzędną kartę przygwożdżoną – jest to pojedyncza blotka (2-9), która przypadkiem została pokazana; przypadkiem, czyli wypadła nam z ręki, gdy wyciągaliśmy inną kartę lub wyciągnęliśmy 2 karty w lewie,
  2. normalną kartę przygwożdżoną – jest to każdy honor (10-As) odsłonięty przypadkiem lub jakakolwiek inna karta zagrana celowo; czyli wyjście poza kolejnością, dołożenie 5 karty w lewie, popełnienie i poprawienie fałszywego renonsu.

Jeśli dany obrońca ma więcej niż jedną kartę przygwożdżoną, to wszystkie one stają się normalnymi kartami przygwożdżonymi.

A teraz przechodzimy do tego, co tygryski lubią najbardziej 😊 czyli dysponowania kartą przygwożdżoną.

  1. Jeżeli obrońca ma podrzędną kartę przygwożdżoną, to nie wolno mu zagrać innej blotki w tym kolorze, dopóki nie zagra karty przygwożdżonej, ale wolno mu zamiast niej zagrać honor. Partner gracza posiadającego podrzędną kartę przygwożdżoną nie jest narażony na ograniczenia wistowe, ale (w dużym uproszczeniu) informacja płynąca z karty przygwożdżonej jest dla niego nielegalna. Nie wolno mu zatem wyciągać z niej wniosków i zagrywać zgodnie z sugestią płynącą z karty przygwożdżonej, jeżeli inne zagranie stanowi logiczną alternatywę. 
  1. Jeżeli obrońca posiada normalną kartę przygwożdżoną, to zarówno on, jak i jego partner są narażeni na ograniczenia. Normalna karta przygwożdżona musi zostać zagrana przy pierwszej przepisowej sposobności wyjścia, dołożona do koloru, dołożona jeżeli nie posiadamy karty w kolorze, który został zagrany. Jeżeli obrońca posiada więcej niż jedną kartę przygwożdżoną, która może zostać przepisowo zagrana, to rozgrywający wybiera, która z nich ma zostać zagrana.

Jeżeli kolejność wyjścia przypada na partnera osoby mającej normalną kartę przygwożdżoną, to nie wolno mu dokonać zagrania dopóki rozgrywający nie oświadczy, jakiego dokonał wyboru. Rozgrywający może:

  1. nakazać albo zakazać wyjścia w kolor karty przygwożdżonej:
    1. jeżeli rozgrywający zakaże wyjścia w kolor karty przygwożdżonej, to ten zakaz utrzymuje się tak długo, jak długo ten obrońca utrzymuje się przy wyjściu;
    2. jeżeli rozgrywający dokona wyboru nakazu lub zakazu wyjścia w kolor karty przygwożdżonej, to karta ta przestaje być kartą przygwożdżoną i zostaje podjęta do ręki obrońcy, a obrońca może zagrać dowolną kartę w tej lewie (nie musi być to karta, która była do tej pory przygwożdżona);
  2. nie egzekwować nakazu ani zakazu wyjścia w kolor karty przygwożdżonej i wówczas obrońca może zagrać w dowolny kolor, a karta partnera cały czas zostaje normalną kartą przygwożdżoną z wszelkimi konsekwencjami opisanymi w ust. 2.

Przepis odnośnie informacji płynących z karty przygwożdżonej jest trochę bardziej rozbudowany i zawiły, ale nie będę w to teraz wnikać. Wystarczy, że zapamiętamy, iż informacje z karty przygwożdżonej są legalne dla rozgrywającego czyli strony niewykraczającej, ale nielegalne dla partnera gracza posiadającego taką kartę. Najlepiej, gdyby partner zapomniał, że widział taką kartę😉 Zagranie czwartego króla, który jest za asem i zawsze będzie brać lewę tylko po to, aby odblokować kolor i mieć dojście do partnera na pokazaną damę, będzie uznane za wykroczenie i karane przez sędziego.

Teraz coś rzadziej spotykanego, czyli sytuacja gdy gracz ma kilka kart przygwożdżonych w tym samym czasie. Jeżeli obrońca zabrał lewę i ma kilka kart przygwożdżonych, to rozgrywający wybiera, którą kartę ma on zagrać. Pozostałe karty leżą nadal na stole jako przygwożdżone. Jeżeli zagrywa partner gracza mającego kilka kart przygwożdżonych, to sytuacja jest podobna do tej opisanej powyżej, gdy przygwożdżona była jedna karta. Rozgrywający ma zatem prawo nakazać lub zakazać zagrania w kolor lub kolory kart przygwożdżonych. Jeżeli rozgrywający dokona takiego wyboru, to wszystkie karty w kolorach przez niego wymienionych zostają podjęte do ręki obrońcy.

Przykład

Partner ma przygwożdżone karty: 5 i K pik oraz 7 karo, to:

  1. jeżeli rozgrywający zakaże lub nakaże nam granie w pika, to obie karty w tym kolorze zostają podjęte, ale 7 karo nadal jest przygwożdżona;
  2. jeżeli rozgrywający zakaże nam zagrania w pika, a my zagramy w karo, to 7 będzie musiała zostać dołożona, gdyż będzie to wówczas jedyna karta normalnie przygwożdżona naszego partnera;
  3. rozgrywający może zakazać wyjścia zarówno w pika jak i karo i wówczas wszystkie karty przygwożdżone zostają podjęte i gra toczy się już normalnie.

W ekstremalnych sytuacja może zdarzyć się, że rozgrywający nakaże nam zagranie w pika, a my nie posiadamy już żadnej karty w tym kolorze. Wówczas możemy zagrać dowolną kartę w innym kolorze, a przygwożdżone karty partnera w kolorze pikowym zostają podjęte. Analogicznie sytuacja wygląda, gdy rozgrywający zakaże nam wyjścia w karo, a my posiadamy już same kara w ręce. W obu przypadkach warto, aby sędzia był przy nas, spojrzał w nasze karty i uznał, że nie robimy wykroczenia, gdyż rozgrywający może mieć pretensje, że nie wykonaliśmy jego polecenia.

Autor: Paweł Kańduła

 

 

Odsłon artykułów:
93174