REBID

Wist odkrytą kartą z niewłaściwej ręki

Wist odkrytą kartą z niewłaściwej ręki

Co jakiś czas zdarza się nam wist z niewłaściwej ręki. Co gorsza, czasami zdarza się on odkrytą kartą (co według przepisów jest nieprawidłowością). Jeżeli taki wist nastąpi, rozgrywający powinien natychmiast do stolika zawołać sędziego.

Decyzja, co się będzie działo dalej, jest indywidualną decyzją osoby, która zgodnie z licytacją  jest rozgrywającym. Sędzia zaproponuje takie rozwiązania:

  1. Akceptacja wistu
  1. Dziadek wykłada się normalnie, drugą kartę dokładamy z ręki, a ostatnią z odkrytego dziadka. Tylko pierwsza lewa jest grana w nietypową stronę, dalsza gra przebiega normalnie.
  2. Jako rozgrywający wykładamy naszą rękę i stajemy się dziadkiem, a nasz partner staje się rozgrywającym, czyli gra odbywa się do przeciwnej ręki niż to wynika z licytacji.
  1. Odrzucenie wistu – karta, która została pokazana staje się normalną kartą przygwożdżoną.

Karta przygwożdżona leży cały czas na stole przed graczem, do którego należy, aż do czasu wybrania sprostowania.

  1. W tym momencie rozgrywający może nakazać lub zakazać wyjścia w kolor, w jakim jest karta przygwożdżona jego partnera. Jeżeli rozgrywający wybierze którąś z tych możliwości, karta przygwożdżona zostaje podjęta do ręki i gra toczy się normalnie. W pierwszej lewie (i dalszej grze) nie ma obowiązku dołożenia karty którą odkryliśmy podczas wistu z niewłaściwej ręki.
  2. Jeżeli rozgrywający zakazał wistu w kolor karty przygwożdżonej partnera, to ten zakaz utrzymuje się tak długo, jak długo prawidłowo wistujący będzie brać lewy, czyli nikt inny nie weźmie lewy.
  3. Rozgrywający może nie podejmować decyzji i wist może nastąpić w dowolny kolor. Jeżeli nastąpi w kolor karty przygwożdżonej, to musi zostać ona dołożona.
  4. Jeżeli lewę weźmie rozgrywający i zagra w kolor karty przygwożdżonej to musi ona zostać dołożona.
  5. Jeśli lewę weźmie gracz mający kartę przygwożdżoną to musi ją zagrać.
  6. Jeśli gracz z karta przygwożdżoną nie ma do koloru, w pierwszej kolejności musi dołożyć kartę przygwożdżoną (nie może dołożyć karty w inny kolorze, nie może atutować).
  7. Wist drugiego broniącego nie może wynikać z informacji o karcie przygwożdżonej (czyli prościej, karta niewłaściwa jest dla strony wykraczającej informacja nielegalną, a dla rozgrywającego jak najbardziej legalną.
    Czyli nie możemy zawistować z drugiego króla z którego w normalnych warunkach nigdy byśmy nie wistowali, ale po wiście partnera rozliczyliśmy jego rękę i uznajemy, że punkty musi mieć właśnie w tym kolorze i dlatego tak wistujemy.

Autor: Paweł Kańduła

 

 

Odsłon artykułów:
97124